Czy soczewki korekcyjne mogą zatrzymać szkodliwe promieniowanie UV?
- Szczegóły
W słoneczne, letnie dni jesteśmy szczególnie narażeni na działanie promieniowania ultrafioletowego. Choć w niewielkich dawkach pozytywnie wpływa ono na nasze zdrowie – wszak to właśnie dzięki niemu w naszym organizmie może być produkowana witamina D3 – nadmiar UV odpowiada za wiele krótko- i długofalowych negatywnych skutków. Do najczęstszych objawów nadmiernej ekspozycji na słońce zalicza się występujące na skórze zaczerwienienia, wysypki, alergie i oparzenia. Należy jednak podkreślić, że promieniowanie ultrafioletowe ma równie destrukcyjny wpływ na kondycję narządu wzroku, a długotrwałe narażenie na kontakt z nim może doprowadzić do rozwoju licznych schorzeń. Brak odpowiedniej ochrony sprawia, że oczy pieką, szczypią i łzawią, natomiast w skrajnych przypadkach mogą pojawić się znacznie poważniejsze dolegliwości, takie jak zwyrodnienie plamki żółtej, zapalenie spojówek, skrzydlik (narośl na spojówce) czy zaćma (zmętnienie soczewki).
Jak chronić oczy przed działaniem promieniowania UV?
Najpopularniejszym, a zarazem najskuteczniejszym sposobem na ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV jest noszenie okularów przeciwsłonecznych zaopatrzonych w specjalny filtr UV 400. Co ciekawe, nie są one jedynym sposobem zabezpieczania wzroku przed działaniem słońca. Okazuje się bowiem, że wśród dostępnych na rynku soczewek kontaktowych wiele jest modeli, które wyposażono w filtry UV. Zostały naturalnie wbudowane w konstrukcję soczewki, dlatego pozostają niewidoczne dla użytkownika, a przy tym wciąż zapewniają optymalny poziom nawodnienia i dotlenienia powierzchni oka. Ochronę przed słońcem zapewniają zarówno soczewki jednorazowe, jak i te o dłuższym terminie noszenia (np. miesięczne). Dodatkowo podobnie jak okulary mogą one w różnym stopniu odbijać promienie z zakresu ultrafioletowego – w zależności od klasy blokują od 70% po nawet 99% promieni UVA lub UVB.
Okulary czy soczewki – co lepiej ochroni wzrok malucha przed UV?
Należy jednak pamiętać, że nie w każdej sytuacji takie rozwiązanie ma szansę zdać egzamin. W przypadku dzieci lepszą opcją pozostają stare, dobre, sprawdzone okulary przeciwsłoneczne. Nie dość, że nie sprawiają problemu przy zakładaniu, to jeszcze podczas korzystania z nich nie trzeba przestrzegać restrykcyjnych wymogów związanych z higieną i pielęgnacją jak przy soczewkach kontaktowych. Zaletę okularów stanowi również to, że chronią przed UV nie tylko narząd wzroku, ale też powieki i skórę wokół oczu. Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci oferowane w salonie optycznym Okooko w Łodzi są ponadto wykonane z wyjątkowo odpornego, trudno tłukącego się materiału, przez co nawet gdy ulegną uszkodzeniu, nie wyrządzą dziecku krzywdy. Posiadają także dodatkowe zabezpieczenia przed nagłymi zmianami oświetlenia oraz dezorientującymi maluchy rozbłyskami, czego nawet najlepsze soczewki kontaktowe nie byłyby w stanie zapewnić.