Jak często badać wzrok u dzieci?
- Szczegóły
Wzrok jest uważany za najważniejszy spośród pięciu zmysłów – pozwala nam orientować się w przestrzeni, przemieszczać się, odbierać bodźce z otoczenia, a także komunikować się i rozwijać. Dodatkowo w przypadku dzieci posiadanie odpowiednich możliwości wzrokowych (m.in. ostrości i zasięgu widzenia) jest niezbędne, aby się efektywnie uczyć. Tymczasem nie dość, że u jednej na pięć osób istnieje poważne zagrożenie utraty wzroku, to według informacji zebranych przez amerykański National Eye Institute, niedowidzenie oraz zez stanowią najczęstszą przyczynę upośledzenia widzenia w dzieciństwie. Tymczasem działania prewencyjne w postaci regularnych badań wzroku umożliwiają wykrycie nawet najmniejszych nieprawidłowości i wdrożenie kompleksowego terapii, co w dalszej perspektywie pozwala uchronić małego pacjenta przed znacznie poważniejszymi komplikacjami.
Kiedy po raz pierwszy bada się wzrok dziecka?
Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale pierwsze badanie wzroku dziecka przez lekarza pediatrę odbywa się tuż po jego narodzinach, jeszcze podczas pobytu mamy i pociechy w szpitalu. Nie należy się jednak tego obawiać, ponieważ jest to działanie najzupełniej rutynowe, a problemy ze wzrokiem u nowo narodzonych dzieci zdarzają się niezwykle rzadko. Warto też wiedzieć, że podczas pierwszych kilku miesięcy życia dochodzi do szybkiego rozwoju narządu – początkowo niemowlę widzi wyraźnie w odległości zaledwie 20-30 centymetrów od twarzy, a gdy ma około 12-16 tygodni, jego wzrok zaczyna się stopniowo poprawiać.
Z tego powodu nie ma wskazań do wzmożonego kontrolowania stanu wzroku dziecka w tym okresie, choć są od tego wyjątki. Badanie oczu w pierwszych 12 miesiącach życia powinno obejmować dzieci, które przyszły na świat przedwcześnie (przed 31. tygodniem ciąży), ich waga tuż po narodzinach nie przekraczała 1500 gramów lub u ich mam stwierdzono obciążony wywiad ciążowy bądź okołoporodowy. Podobnie jest w sytuacji, gdy pociecha miała stwierdzoną retinopatię – wówczas powinno się zbadać jej wzrok już w 4. tygodniu po narodzinach i regularnie zgłaszać się na kontrolę przynajmniej do 12. tygodnia.
Co ile należy kontrolować stan wzroku dziecka?
O ile podczas ciąży i porodu nie wystąpiły żadne komplikacje, wskazuje się, aby pierwsze kompleksowe badanie wzroku dziecka miało miejsce między 2. a 3. rokiem jego życia – sprawdzane jest wtedy, czy rozwój oczu zachodzi prawidłowo i czy nie pojawiły się problemy zaburzające widzenie. Następnie zaleca się monitorować stan oczu dziecka co najmniej raz na rok. W przypadku dzieci wczesnoszkolnych i szkolnych, które potrzebują okularów korekcyjnych, badania również powinny być przeprowadzane co roku lub zgodnie z zaleceniami specjalisty, natomiast maluchy, które nie wymagają korekcji wzroku, powinny zgłaszać się na nie co dwa lata. Podobnie wygląda to u nastolatków, choć zważywszy na to, że w okresie dojrzewania u młodych ludzi zachodzą duże zmiany fizyczne, zaleca się wykonywanie pogłębionego badania oczu.